• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Dünya

Danimarka'da peçeli kadınlara hapis cezası gündemde

Danimarka Halk Partisi ve hükümetin büyük ortağı Liberal Parti Venstre, kamusal alanda peçe ve burka giyenlere hapis cezası verilmesini gündeme aldı.

Danimarka'da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getirilen para cezasının yanı sıra hapis cezası da isteniyor.

HANGİ AVRUPA ÜLKELERİNDE BURKA YASAK?

Danimarka’da 3 partili koalisyon hükümetinin büyük ortağı ve Başbakan Lars Lökke Rasmussen’in partisi Liberal Parti Venstre ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisi, kamusal alanda peçe ve burka giyenlere hapis cezası verilmesini gündeme getirdi.

Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz’ın Danimarka’da verilen peçe cezalarını ödemek için Eylül ayında Danimarka’ya geleceğini açıklamasının ardından harekete geçen partilerin yetkilileri, kamusal alanda peçe ve burka yasağını ihlal eden kişilere hapis cezası verilmesi yönünde açıklamalarda bulundu.

Danimarka Halk Partisi Milletvekili ve Göç ve Uyum Sözcüsü Martin Henriksen de bir kişinin başkasının para cezalarını ödeyebileceğini ama yerine hapis yatamayacağını belirtti. Henriksen, hükümetin kamusal alanda peçe ve burka yasağını ihlal eden kişilere para cezası verilmesinin yanı sıra hapis cezasını da gündemine alması gerektiğini söyledi.

Peçe cezalarının başkaları tarafından ödenmesinin önüne geçilmesini de isteyen Henriksen, cezaların başkası tarafından ödenmesi durumunda, ceza kesilen kişilere gelir olarak sayılmasını ve vergilendirilmesini de istedi.

Hükümetin büyük ortağı Liberal Parti Venstre Milletvekili ve Göç ve Uyum Sözcüsü Marcus Knuth da yasağı sürekli ihlal edenlere toplum hizmeti cezasının yanı sıra hapis cezası verilmesini değerlendirebileceklerini söyledi.

DANİMARKA’DA PEÇE VE BURKA YASAĞI

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası"na göre, kamusal alanda burka ve peçe dışında, kar maskesi ve takma sakal ile yüzü kapatmak yasaklandı. Yasağı ihlal eden kişilerin ilk defada bin kron (yaklaşık bin Türk lirası), ikinci defada 2 bin kron, üçüncü defada 5 bin kron para cezasına çarptırılması öngörülüyor. Yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise, her yeni ihlalde 10 bin kron ceza kesilecek.

Avrupa genelinde bin 500'den fazla peçe cezası ödeyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, Danimarka'daki cezaları da ödeyeceğini duyurmuştu.

Meksika'da gizli 2 mezarda 20 ceset bulundu

Meksika'nın batısındaki Jalisco eyaletinde, son bir haftada iki mezarda toplu 20 ceset bulundu.

Meksika'da Jalisco Eyaleti Başsavcısı Raul Sanchez Jimenez, yaptığı basın toplantısında, geçen hafta Guadalajara kentinde ortaya çıkarılan bir gizli mezarda 10 cesedin (9 erkek, 1 kadın), salı günü de Tlajomulco kentindeki bir evin bahçesindeki gizli mezarda 10 cesedin bulunduğunu duyurdu.

İlk belirlemelere göre gizli mezarlardaki cesetlerin bölgedeki uyuşturucu çetelerinin üyelerine ait olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Sanchez, bulunan cesetlerle ilgili 2 soruşturmanın yürütüleceğini söyledi.

Jalisco'da, Meksika'nın en güçlü uyuşturucu kartellerinden biri olarak kabul edilen "Jalisco Yeni Nesil" isimli kartelin hakim olduğu biliniyor.

Bölgede temmuz ayından bu yana gizli mezarlarda 40'tan fazla ceset bulundu.

BM Güvenlik Konseyi Suriye'de ateşkes kararını kabul etti

Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarını destekleyen karar, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi.


BMGK, Suriye'de yürürlüğe giren ateşkes mutabakatını kapalı oturumda görüştükten sonra Rusya ve Türkiye tarafından Konsey'e sunulan karar tasarısını oyladı.

Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarını destekleyen karar, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi. 

Karar, ayrıca ülke geneline "acilen, güvenli ve engelsiz" insani yardım ulaştırılmasını ve ocak ayının sonlarına doğru rejim ve muhalifler arasında Kazakistan'ın başkenti Astana'da, BM'nin kolaylaştırıcılığında müzakerelerin başlamasını talep ediyor.

Fransa'yı karıştıran saldırgan, Brevik izleri taşıyor

Son bir haftadır düzenlediği üç silahlı saldırı ve bir rehin alma olayıyla Fransız polisini peşinden koşturan ve dün yakalanan kişinin 48 yaşındaki Abdülhakim Dekhar olduğu kesinleşti. Uzmanlar, Dekhar'ın Norveç'i kana bulayan Anders Breivik gibi "toplumun gidişinden rahatsız olan" bir saldırgan profili çizdiği görüşünde.


Paris’in kuzey banliyösü Bois Colombes'daki bir park alanında iki mektup bırakarak intihara teşebbüs eden Dekhar’ın 1994 yılında Paris’i birbirine katan ve dört polisi öldüren Rey-Maupin çiftine yardım ve yataklık etmekten dört yıl ceza aldığı ortaya çıktı.

20 yıl önce anarşist ve radikal sol gruplarla ilişkili olan Dekhar’ın 15 yıl izini unutturduktan sonra yeniden ortaya çıkmasının nedenleri hala bilinmiyor. Bıraktığı iki mektupta medyayı eleştiren Dekhar, “faşist komploya ortak olan ve kapitalizmin yalanlarını halka küçük dozlarla yutturan o.... gazetecileri hedef aldığını" yazdı.

DÖRT YIL CEZAEVİNE GİRMİŞTİ
Fransa’da Holywood dizilerini aratmayan bir kovalamaca sonunda yakalanan Dekhar, Metz kenti yakınlarında doğan Cezayir asıllı bir Fransız vatandaşı. Ülkeyi 1994 yılında sarsan ve güvenlik güçlerinden silah çalmaya çalışan iki gencin adıyla anılan Rey-Maupin olayından yargılanan Dekhar, dört polisin öldürüldüğü davada yardım ve yataklıktan dört yıl cezaevine girmişti.

Cezaevinden çıktıktan sonra İngiltere’ye giderek izini kaybettiren Dekhar, 15 Kasım Cuma gününe kadar hiçbir olaya bulaşmadı. Cuma günü BFM televizyonuna giderek tehditler savuran zanlı, 18 Kasım Pazartesi günü de Liberation gazetesine saldırdı. Pompalı tüfekle girişte bulunan fotoğrafçıya iki el ateş açan Dekhar, buradan da kaçarak yolda bir araç sahibini rehin alıp, La Defense bölgesindeki Societe General bankasına saldırdı.

"BİR SALAKLIK YAPTIM"
Fransız polisinin tüm olanaklarıyla peşine düştüğü Dekhar’ı Londra’da tanışarak dost olduğu ve zaman zaman evinde kaldığı kişi ele verdi. Zanlıyı metroda çekilen görüntülerinden tanıyan arkadaşı evinde kalan Dekhar’ı kovdu. Dekhar, “Ben bir salaklık yaptım. Ama beni kovarsan intihar ederim” diyerek kaçarken, arkadaşı da polisi aradı. Bu ihbar üzerine zanlının yerini tespit eden polis, dün akşam saat 19.00’da Dekhar’ı Bois Colombes kentindeki bir otoparktaki aracın içinde yarı koma halinde buldu.

Yapılan DNA karşılaştırmasında saldırıların da aynı kişi tarafından yapıldığı anlaşılınca polis Dekhar’ın zanlı olduğunu resmen açıkladı. Hastaneye kaldırılan Dekhar'ın durumu iyi ancak ifadesinin alınması için bilincinin açılması bekleniyor.

“FAŞİST BİR KOMPLO"
Yüksek dozda ilaç alarak intihara kalkışan Dekhar, saldırıları neden gerçekleştirdiğini anlatmadan iki mektup bıraktı. Uzun uzun Arap dünyasında yaşananlara değinen, Suriye ve Libya’da olanları eleştiren Abdülhakim Dekhar, “Medya faşist bir komplo peşinde. O... gazeteciler yalanlarını küçük lokmalar halinde halka yutturmak için çalışıyor. Bankalar, medya ve banliyö politikaları aracılığı ile faşist rejimi yeniden getirmek istiyor” dedi.

Bir örgüt bağlantısı ihtimalini dışlayan Kriminoloji uzmanları Dekhar’ın ‘yalnız kurt’ ya da ‘anti-sosyal’ diye tanımlanan, Breivik olayında olduğu gibi, politik ya da dini görüşü nedeniyle toplumun gidişinden rahatsız olan, tek başına hareket eden saldırgan tipine uyduğunu kaydediyor. Dekhar’ın 20 yıl sonra neden yeniden harekete geçtiği ise, zanlının ayılmasından sonra yapılacak sorgusunda ortaya çıkacak.

 

 Mısır'da gösteriler devam ediyor

Mısır’da muhalefet, Cumhurbaşkanı'nı istifaya zorlamak, Mursi  yandaşlarıysa destek amacıyla bugün gösteriler düzenlemeye başladı.

Beyaz Saray, 'Esad kimyasal silah kullandı'

Beyaz Saray, Suriye'de Esad rejiminin muhaliflere karşı kimyasal silah kullandığını açıkladı. ABD Başkanı Obama, Suriye'de kimyasal silah kullanımının "kırmızı çizgi" olduğunu açıklamıştı.

Page 1 of 7
HomeDÜNYA

En Çok Okunanlar

Video Haber