• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net
Pazar, 12 Agustos 2018 00:34

Antalya'da 5 hektar ormanlık alan kül oldu

Written by

Antalya Manavgat'ta orman yangını çıktı. İtfaiyenin müdahalesiyle söndürülen yangında 5 hektarlık alan zarar gördü.

 

Antalya'nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda çıkan yangında yaklaşık 5 hektar alan zarar gördü.

Oymapınar Mahallesi'ndeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı.

İhbar üzerine bölgeye çok sayıda ekip sevk edildi. Yangına, 4 helikopter, bir amfibik uçak, 25 arazöz ve iki dozerle müdahale edildi.

Yaklaşık iki saatlik çalışmanın ardından kontrol altına alınan yangında 5 hektar alan zarar gördü. Bölgede havadan ve karadan soğutma çalışmaları sürüyor.

Pazar, 12 Agustos 2018 00:29

Fenerbahçe'den küfre karşı pankart

Written by

Fenerbahçe, Spor Toto Süper Lig 1. haftasında sahasında Bursaspor ile karşılaşacak. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç'un yeni sezon öncesi başlattığı "Fenerbahçe Büyüktür, küfür etmez. Yeniden saygı" sloganı eşliğinde futbolcular da bu akımı devam ettirmek için anlamlı bir pankartla sahaya çıktı. 

Fenerbahçe futbolcuları, Bursaspor maçı öncesi ısınmak için sahaya çıktı. Oyuncular, "Fenerbahçe büyüktür küfür etmez" pankartıyla sahaya çıktı.

Danimarka Halk Partisi ve hükümetin büyük ortağı Liberal Parti Venstre, kamusal alanda peçe ve burka giyenlere hapis cezası verilmesini gündeme aldı.

Danimarka'da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren “Örtünme Yasası” kapsamında kamusal alanda yasaklanan peçe ve burka giyen kadınlara getirilen para cezasının yanı sıra hapis cezası da isteniyor.

HANGİ AVRUPA ÜLKELERİNDE BURKA YASAK?

Danimarka’da 3 partili koalisyon hükümetinin büyük ortağı ve Başbakan Lars Lökke Rasmussen’in partisi Liberal Parti Venstre ile hükümeti dışarıdan destekleyen aşırı sağ görüşlü Danimarka Halk Partisi, kamusal alanda peçe ve burka giyenlere hapis cezası verilmesini gündeme getirdi.

Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz’ın Danimarka’da verilen peçe cezalarını ödemek için Eylül ayında Danimarka’ya geleceğini açıklamasının ardından harekete geçen partilerin yetkilileri, kamusal alanda peçe ve burka yasağını ihlal eden kişilere hapis cezası verilmesi yönünde açıklamalarda bulundu.

Danimarka Halk Partisi Milletvekili ve Göç ve Uyum Sözcüsü Martin Henriksen de bir kişinin başkasının para cezalarını ödeyebileceğini ama yerine hapis yatamayacağını belirtti. Henriksen, hükümetin kamusal alanda peçe ve burka yasağını ihlal eden kişilere para cezası verilmesinin yanı sıra hapis cezasını da gündemine alması gerektiğini söyledi.

Peçe cezalarının başkaları tarafından ödenmesinin önüne geçilmesini de isteyen Henriksen, cezaların başkası tarafından ödenmesi durumunda, ceza kesilen kişilere gelir olarak sayılmasını ve vergilendirilmesini de istedi.

Hükümetin büyük ortağı Liberal Parti Venstre Milletvekili ve Göç ve Uyum Sözcüsü Marcus Knuth da yasağı sürekli ihlal edenlere toplum hizmeti cezasının yanı sıra hapis cezası verilmesini değerlendirebileceklerini söyledi.

DANİMARKA’DA PEÇE VE BURKA YASAĞI

Danimarka’da 1 Ağustos’ta yürürlüğe giren "Örtünme Yasası"na göre, kamusal alanda burka ve peçe dışında, kar maskesi ve takma sakal ile yüzü kapatmak yasaklandı. Yasağı ihlal eden kişilerin ilk defada bin kron (yaklaşık bin Türk lirası), ikinci defada 2 bin kron, üçüncü defada 5 bin kron para cezasına çarptırılması öngörülüyor. Yasağı dört kezden fazla ihlal edenlere ise, her yeni ihlalde 10 bin kron ceza kesilecek.

Avrupa genelinde bin 500'den fazla peçe cezası ödeyen Cezayirli iş adamı Rachid Nekkaz, Danimarka'daki cezaları da ödeyeceğini duyurmuştu.

Pazar, 12 Agustos 2018 00:10

Meksika'da gizli 2 mezarda 20 ceset bulundu

Written by

Meksika'nın batısındaki Jalisco eyaletinde, son bir haftada iki mezarda toplu 20 ceset bulundu.

Meksika'da Jalisco Eyaleti Başsavcısı Raul Sanchez Jimenez, yaptığı basın toplantısında, geçen hafta Guadalajara kentinde ortaya çıkarılan bir gizli mezarda 10 cesedin (9 erkek, 1 kadın), salı günü de Tlajomulco kentindeki bir evin bahçesindeki gizli mezarda 10 cesedin bulunduğunu duyurdu.

İlk belirlemelere göre gizli mezarlardaki cesetlerin bölgedeki uyuşturucu çetelerinin üyelerine ait olduğunun tahmin edildiği belirtildi.

Sanchez, bulunan cesetlerle ilgili 2 soruşturmanın yürütüleceğini söyledi.

Jalisco'da, Meksika'nın en güçlü uyuşturucu kartellerinden biri olarak kabul edilen "Jalisco Yeni Nesil" isimli kartelin hakim olduğu biliniyor.

Bölgede temmuz ayından bu yana gizli mezarlarda 40'tan fazla ceset bulundu.

Mesut Özil'in bitiricilik eksikliği sıklıkla eleştiriliyor. Wenger'e göre, Türk asıllı Alman yıldız, bu alanda antrenmanlarda çok daha iyi durumda.


Arsenal Teknik Direktörü Arsene Wenger, Mesut Özil'in antrenmanlarda daha golcü olduğunu söyledi.

Bu sezon 19 şutundan sadece 9'unda kale isabeti sağlayan Mesut'un yüzde 47.4'lük şut isabet oranı Philippe Coutinho (%53.1), Dele Alli (%54.3) and Eden Hazard'dan (%60) daha geride.

Gazetecilerin bu konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Wenger, "Antrenmanlarda, maçlardakinden çok daha iyi bir bitiriciliğe sahip. Maçlardaki yüzdesinin ilerleyen aylarla birlikte artacağından eminim. Mesut bizim için sadece asistleriyle değil, golleriyle de değerli bir oyuncu." sözlerini kullandı.

Mesut Özil bu sezon Arsenal formasıyla çıktığı 17 Premier Lig maçında 5 gol atıp 3 asist yaptı.

Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarını destekleyen karar, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi.


BMGK, Suriye'de yürürlüğe giren ateşkes mutabakatını kapalı oturumda görüştükten sonra Rusya ve Türkiye tarafından Konsey'e sunulan karar tasarısını oyladı.

Türkiye ve Rusya'nın, Suriye'de şiddeti sona erdirme ve siyasi görüşmeleri hızlandırmaya yönelik çabalarını destekleyen karar, BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edildi. 

Karar, ayrıca ülke geneline "acilen, güvenli ve engelsiz" insani yardım ulaştırılmasını ve ocak ayının sonlarına doğru rejim ve muhalifler arasında Kazakistan'ın başkenti Astana'da, BM'nin kolaylaştırıcılığında müzakerelerin başlamasını talep ediyor.

Pazar, 01 Ocak 2017 00:36

2017 yılı asgari ücret belli oldu

Written by

2017 asgari ücret rakamı belli oldu. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, asgari ücretin yeni yılda net 1404 lira olacağını açıkladı.


Asgari Ücret Tespit Komisyonu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu başkanlığında dördüncü kez toplandı. Toplantıda, işçi kesimini temsil eden Türk-İş heyetine Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, TİSK heyetine ise Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir başkanlık yaptı. Bakan Müezzinoğlu toplantı sonunda rakamı açıkladı.

Asgari ücretin yeni yılda da yılın tamamı için belirlendiğini kaydeden Müezzinoğlu, yapılan görüşmelerin ardından yeni yılda asgari ücrete yaklaşık yüzde 8 artış yapıldığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, asgari ücretin 2017 yılında brüt 1777 lira 50 kuruş, net 1404 lira 6 kuruş olduğunu belirtti.

Yılbaşında 1300 liraya yükseltilen asgari ücrete yapılan artış 104 lira olarak gerçekleşmiş oldu. Rakam bu yıl olduğu gibi 2017'de de yıl boyunca geçerli olacak. 

Evli ve 3 çocuklu bir asgari ücretlinin eline yaklaşık 1500 TL geçecek.

Müezzinoğlu, asgari ücretin belirlenmesinde hükümet ve işveren tarafının imzası olduğunu, Türk-İş'in yer almadığını belirtti.

Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, "Çalışanlarımızın beklentisi daha yüksekti. Geldiğimiz nokta itibariyle gerçeği yansıtmıyor. Asgari ücretin ocak ayındaki rakamı neyse aralık ayında da bu rakama alabilmeli insanlarımız" dedi.

Önceki toplantılarda işçi kesimini temsil eden Türk-İş 2016 başında 1300 liraya yükseltilen asgari ücretin yeni yılda 1600 TL olmasını talep etmişti.

İşveren tarafı ise rakamdan memnun. TİSK Yönetim Kurulu Üyesi Metin Demir, "Biz de işveren tarafı olarka daha fazla vermeyi isteriz ama ülkenin gerçeklerini de göz önüne almalıyız. En iyisi yapıldı diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

İşçi kesiminin 1600 TL'lik talebine karşın işverenler, geçen yılki artış nedeniyle zam yapılmaması gerektiğini belirtiyordu.

Pazar, 01 Ocak 2017 00:00

AVM'lere plaka tanıma sistemi

Written by

Alışveriş Merkezleri'nde (AVM), araçla giriş-çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş-çıkışlarına plaka tanıma sistemi kurulacak.


Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, "Alışveriş Merkezleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, Alışveriş Merkezleri'nde araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların giriş ve çıkışlarına AVM yönetimi tarafından plaka tanıma sistemi kurulması ve işletilmesi sağlanacak. Bu sistemden elde edilen veriler kolluk birimleri ile anlık olarak paylaşılacak.

İçişleri Bakanlığınca kamu güvenliği açısından gerekli görülmesi halinde de araçla giriş çıkış yapılan açık ve kapalı otopark gibi kontrollü alanların girişlerine AVM yönetimi tarafından araç altı görüntüleme sistemi kurulup işletilecek.

Söz konusu sistemlere ilişkin teknik özellikler ve veri paylaşımına ilişkin hususlar ile bu sistemlerin işletilmesine ilişkin diğer hususlar İçişleri Bakanlığınca belirlenecek.

 

Persembe, 21 Kasim 2013 17:19

Egemen Korkmaz:''Gaddar değil, tatlı sertim''

Written by

Süper Lig lideri Fenerbahçe’nin gizli kahramanlarından Egemen Korkmaz; şampiyonluk yarışından, futboldaki kişisel tecrübelerine; Ersun Yanal’dan, Türkiye’deki altyapı sistemine kadar birçok konuda çarpıcı açıklamalar yaptı..


 Ersun Yanal’ın en büyük özelliğinin, “disiplin” olduğunu vurguladı. Yeterli altyapı eğitimi almaması yüzünden 23-24 yaşından sonra gerçek manada futbolcu olduğunu kaydeden Egemen, Türkiye’deki sistemle ilgili ilginç tespitlerde bulundu.

İşte milli oyuncunun açıklamaları...

* Lige başlangıcımız kötü oldu. Konyaspor maçında hiç kimsenin beklemediği bir yenilgi aldık. O maçtan herkes ders çıkardı. Oynayan, oynamayan hepimizin çıkardığı sonuçlar oldu. Bunların olumlu yansıması ilerleyen haftalarda ortaya çıktı. Bu maç sadece saha içi değil saha dışında da birçok şeyi değiştirmiş olabilir. Belki antrenman metodu ve sistemi de değişti. Konya maçı ligin başında bizim için dönüm noktasıydı.

* Her teknik adamın bir stili vardır. Geçen sene Avrupa kupasında tek golle finale kalamadık ama farklı mutluluklar yaşadık. Bu sene tek kulvar var. Geçen sezon ile bu sezon arasında net bir ayrım yapamam. İyi bir iskelete sahibiz. Hemen hemen aynı oyuncularla yola devam ediyoruz. Haftada 2 veya 3 maç yapmak çalışma sistemini değiştiriyor. Şimdi haftada tek maç var. Yüklenme daha farklı oluyor.

* Futbol belirli bir yaşa kadar üstünkörüydü benim için. Bazı şeyleri bilmeden çalışıyordum. Türkiye’deki altyapı sistemini biliyorsunuz. Son zamanlarda büyük atılımlar var. Benim zamanıma döndüğünüzde 90’lı yıllara denk geliyor. Çok fazla altyapı aldığımı söyleyemem. Futbolu tam anlamıyla öğrendiğimde 3-4 yıllık Süper Lig futbolcusuydum ben. Nasıl çalışılır, nasıl beslenilir, nasıl durulur, nasıl dinlenilir? Ben bunları öğrendiğimde en üst kademe olan Süper Lig futbolcusuydum. Bunların çok daha önce verilmesi gerekiyordu. İmkanlarla alakalı tabii kimseyi eleştiremem.

Tek hamle’ değilim
* Ben bunu 12-13 yaşında temelden alsaydım 16-17’de uygulayabilir hale gelecektim. Belki farklı yerlerde olacaktım. Artık birçok teknik direktör altyapılara önem veriyor. Ben problemlerin kökten çözülmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendim yaşadığım için söylüyorum, temel problem altyapı.

* Hep amatör duygularla oynadım. Hâlâ bu duygular var. Ama artık bu duyguları kontrol edebiliyorum. Eskiden sakat sakat oynardım. Ama şimdi oynamam. Sakatlığın ilerleyecek bir boyutu varsa oynamam. 10 sene önce ağrı kesicilerle, riski göze alarak oynuyordum. Yapı itibariyle müsaitim ama şu anki aklımla sakat sakat oynamam.

* Eski izlenimler kolay atılmıyor. Tek hamle stoper olarak buralarda olamazsınız. Sadece tek hamle ile Fenerbahçe’de oynamam mümkün değil. Önde rakipten önce hamle yapmayı seven oyuncuyum.

* Futbola başladığım yıllarda el frenim yoktu. Hocalarım da söylerdi, ‘el frenini çek’ diye. Direkt gidiyordum. Şimdi neyi, ne zaman ve nasıl yapacağımı çok iyi biliyorum.

Ersun Yanal’la daha önce 1 sezon birlikte çalıştım. Yapısını, antrenman metodunu iyi biliyorum. Bunlar benim için artı oldu. Hocamızın en büyük özelliği disiplindir

*Ersun hoca beni Trabzonspor’a istemişti. Kendisiyle 1 sene çalıştım. Yapısını, antrenman metodunu biliyorum. Bu durum bana bir artı oldu. Ersun hocanın en büyük özelliği disiplindir.

‘Gaddar değil, tatlı sertim’
Benim sertliğim genelde topa karşı. Bazı oyuncular için ‘gaddar’ tabiri kullanılır. Gaddar olduğumu hiç düşünmedim. Biraz tatlı sert oynuyorum. Saklayacak bir şey yok. Zaten istesem de saklayamam!

* Sert bir stoperim herhalde. Bazen dışarıdan kendimi izlediğimde bunu anlıyorum. Amatör duygular derken içimdeki o duygular bunlar. Ama zaman içinde o duyguları kontrol etmeyi öğrendim. Biraz tatlı sert oynuyorum. Saklayacak bir şey yok. Zaten istesem de saklayamam. (gülüyor)

* Geçmişte hatalarım oldu. Ama kesinlikle art niyetli değilim. Maçın çok gergin olduğu ya da sizin yorulduğunuz anlar oluyor. Bu tip durumlarda hatalar yaptım. Fakat sertliğim genelde topa karşı. Bazıları için ‘gaddar futbolcu’ tabiri kullanılır. Böyle gaddar olduğumu hiç düşünmedim.    

* Ben oynarken kendimi iyi hissediyorum. Hata oluyor. Futbol hata oyunu. Her golün arkasında bir hata bulursunuz. Hata yapmak başka şey, mücadeleden kaçmak, istememek farklı şeyler. Bizim takım genel olarak mücadele ediyor. Görülüyordur bu durum dışarıdan. İşin özü istemek. Takımda herkes kazanmayı istiyor.

* Ben hazır olmadığımda her santrafor benim için zor. Olay bende bitiyor. Kendimi hazır hissetiğim zaman maç içinde büyük sıkıntılar yaşamıyorum. Bazen karşınızdaki çok iyidir. Umulmadık bir hata yaparsınız. Bunlar futbolun içinde var.

* Teknik direktörün beni istemesi çok önemli. Yöneticilerle temas kurularak yapılan transferleri de çok gördük. Benim için en önemli kriter hocanın beni istemesi. Oynadığım her takıma teknik direktörle görüşüp transfer oldum.

Eleştiriye hep açığım
Ben 4-5 senedir gazete okumuyorum. İnternetle ilgili değilim. Televizyon da izlemiyorum. Bunlar kişisel kararlar. Bunları söylerken insanları buraya yönlendireyim, doğrusu budur demiyorum. Benim için doğrusu bu. Egemen eleştireye kapalı anlamına gelmesin. Sosyal bir adamım. Ailemle, dostlarımla konuşuyorum. Eleştirilere olumlu olumsuz çok açığım.

Ailemle olmak büyük mutluluk
Benim belli rutinlerim var. Eşim ve çocuklarımla vakit geçirmeyi çok seviyorum. Çok büyük mutluluk duyuyorum onlarla zaman geçirmekten. Bir şey yapacaksam onlarla yapmayı seviyorum. Seyahat etmeyi seviyorum. Yurt içi ve yurt dışında çok yer gezdik. Ben evde yemek yemekten hoşlanıyorum. Daha sağlıklı geliyor. Dışarıya da çıkıyoruz ama genelde evimde ailemle yemeği seviyorum.

Medyada olmayı çok sevmiyorum
Fazla göz önünde olmaktan hoşlanmıyorum. Bu kendimle alakalı bir durum. Oynadığım çoğu takımda kaptanlık yaptım. Bu ilişkilerin ne demek olduğunu biliyorum. İşimizin bir parçası. Doğru zamanda doğru şeyleri yapmak lazım. Gerek aile yaşantısı, gerekse sportif anlamda göz önünde olmayı sevmiyorum. Demeç vereyim, gazeteye çıkayım amacım olmadı. İlk kez bu kadar uzun konuşuyorum zaten. Böyle yapanları da yadırgamıyorum. Bu işimizin bir parçası sonuçta.

Persembe, 21 Kasim 2013 17:06

Brezilya'da bir ilk yaşanacak

Written by

2014 Dünya Kupası, Uruguay'ın ev sahipliği yaptığı ilk Dünya kupası 1930'dan sonra ilk kez 9 Amerika Kıtası ülkesi mücadele edecek.


 

Dünya üzerindeki 6 kıtadan 32 takımın mücadele edeceği 2014 Dünya Kupası'na vize alan ekipler belli olurken, 1930 Dünya Kupası'ndan sonra ilk kez Kuzey ve Güney Amerika Kıtası'ndan 9 takım takım Brezilya'da boy gösterecek.

Dünya Kupası play-off'larında Meksika'nın ardından Uruguay'ın da 2014 vizesi almasıyla tam 9 Amerika Kıtası takımı Brezilya'da boy gösterecek.

Brezilya'da mücadele edecek Amerika Kıtası takımları

Kuzey ve Orta Amerika: Kosta Rika, Honduras, ABD, Meksika

Güney Amerika: Arjantin, Brezilya (ev sahibi), Kolombiya, Ekvador, Şili, Uruguay

 

Page 1 of 17
HomeGÜNDEM

En Çok Okunanlar

Video Haber