haberekrani.net

Sağlık

Günde en az 2 kivi tüketilmeli

Ordu Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Doç. Dr. Özgür Enginyurt, son dönemde mevsimsel soğuk algınlığı ve grip vakalarında artış gözlemlendiğini belirterek, bu hastaların çoğuna vitamin yönünden zengin olduğu bilinen kivi tüketmelerini önerdiklerini söyledi.


Enginyurt, "Bilimsel çalışmalar sonucu kivinin gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına iyi geldiği biliniyor. Bu meyveyi tüketen vatandaşlarımızın uzun süre hasta olmadığını görüyoruz" dedi.

Enginyurt, 7'den 70'e herkese günde en az 2 kivi tüketmesini önererek, "Özellikle gelişim çağındaki çocuklarımızın kivi yemesinde oldukça fazla fayda bulunuyor. Hatta bizim önerimiz, kahvaltıda dahi kivinin tüketilmesi yönünde. Çünkü sabah tüketilen bir kivi, çocukların günlük vitamin ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır" açıklamasında bulundu.

Enginyurt, kivinin bilinen faydalarını şöyle sıraladı: "C vitaminin yanı sıra A ve E vitaminin de bulunduğu kivinin çok fazla faydası var ama en bariz faydası, kanser türlerinin geciktirilmesi ve kansere yakalanma riskinin azaltılması. Antioksidan özelliğiyle kansere karşı koruyucu etkisi var. Kivinin yapısında bulunan lif oranı kabızlığı önlüyor. Tansiyon ve kolesterol düşürücü etkileri olduğu biliniyor. Grip, nezle, hatta astım hastalığına faydalı. Özellikle gribal enfeksiyonların sık görüldüğü günümüzde bol miktarda tüketilebilir."

Kuru yemiş hayat kurtarıyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre  her gün bir avuç kuru yemiş tüketmek kalp krizi ve kanser riskini önlüyor.


Kuru yemiş ölüm riskini azaltıyor, kalp kriziyle kanser riskini de düşürüyor.

Amerikan "New England Journal of Medecine" dergisi, 1980 ila 2010 yılları arasında 120 kadın ve erkek üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Buna göre her gün 28 gram kuru yemiş yemek, ölüm riskini yüzde 20 azaltıyor.

Yer fıstığı, badem, ceviz, antep fıstığı ve fındık tüketmek kalp krizi riskini yüzde 29 oranında, kanser riskini de yüzde 11 oranında düşürüyor.

Kuru yemişin faydaları bununla da sınırlı değil. Yine araştırmaya göre, kuru yemiş yiyenler daha ince oluyor, daha az sigara içiyor, egzersiz yapıyor ve sebze meyve yemek gibi daha sağlıklı alışkanlıklara sahip oluyor.

Kuru yemişlerde doymamış yağ asidi, yüksek kalite protein, lif, vitamin ve mineraller bulunuyor. Bunlar kalbi koruyan, kanser önleyici, iltihap sökücü ve antioksidan özelliklere sahip.

 

Bademcikleri şişirmeden dondurma yemek

Havalar ısındı, dondurma mevsimi başladı. Bu durum en çok çocukları sevindiriyor. Uzmanlar da dondurmanın özellikle kemik gelişimi açısından yararlı olduğunu söylüyor ancak ailelerin bir kaygısı var: Boğaz enfeksiyonları.

Fibrokistik Meme, Kansere Dönüşür mü?

Göğüste kist oluşması oldukça yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar, kadınların yüzde 90'ında fibrokistik meme görüldüğünü ortaya koydu.

Aşırı Terlemeye Son!

 Yaz mevsimi öncesinde aşırı koltuk altı terlemesi şikayeti ile uzmanlara başvuranların çoğunluğu kadınlar oluşturuyor.

Erkekleri Çıldırtan Hassas Noktalar

Erkek arkadaşınız ile birlikteyken onu daha çok mutlu etmek istiyorsunuz. Erkeklerin hassas noktalarını bularak onları çıldırtabilirsiniz.

Page 1 of 4
HomeSağlık

En Çok Okunanlar

Video Haber