• Facebook
  • Twitter
  • Rss
  • Plus
haberekrani.net

Akıllı Telefon Pazarı 308 Milyon Dağıtıma Ulaştı

Mayis 13, 2013 Written by  Read 3442 times
Rate this item
(0 votes)

2013 yılının ilk çeyreğinde dağıtıma sunulan akıllı telefon sayısı 308.7 milyon adete ulaştı.

Akıllı telefonların güç geçtikçe daha fazla yaygınlaştığını görüyoruz. Hatta bu yaygınlaşma üzerine Canalys'in yaptığı bir araştırmaya göre 2013 yılının ilk çeyreğinde dağıtıma sunulan akıllı telefon sayısı 308.7 milyon adet. Bu rakam 2012 yılının ilk çeyreğine göre yüzde 37.4lük bir artış göstermiş durumda.

Pazardaki dağılımlara baktığımız zaman ise yüzde 59.5lik bir oranla Android birinciliği elde ediyor. Android'i Apple takip ediyor ve onun pazardaki oranı yüzde 19.3. Üçüncü sırayı ise Microsoft alıyor yüzde 18.1ile.

Dünya çapına baktığımız zaman tablet dağıtımının büyük bir sıçrama yaptığını görüyoruz. Aynı dönem içerisinde 41.9 milyon tablet dağıtıma sunulmuş durumda. Tablet piyasasının liderliği yüzde 46.4lük bir payla Apple'ın elinde. Ancak Android ona hızlı bir biçimde yaklaşıyor.

Akıllı telefon dünyasında Android pazarın yüzde 75.6lık bir kısmını kontrolü altında tutuyor ve Samsung Android’in en büyük destekçisi konumunda yer alıyor. Apple tarafına baktığımız zaman ise ilk iPhone'un piyasaya sürüldüğü 2007 yılından beri şimdiye kadar ki en düşük büyümeyi gösterdiğini görüyoruz. Samsung bu dönemde 82.15 milyon adetlik bir satış yaparken rakibi Apple 59.555 milyon adetlik bir satış gerçekleştirmiş durumda. Samsung'un liderliğe oldukça büyük bir farkla sahip olduğunu görüyoruz.

Ayrıca Android'in bu yükselişi Notebook bilgisayar dünyasını da oldukça sarsmış durumda. Notebookların dağıtımı geçen yıla göre yüzde 13.1 azalmış durumda. ARM tabanlı çip setler aslında teknoloji dünyasında yeni bir akım başlatmış durumda.

Elbette bu rakamlar bize birçok bilgiyi açıklıyor. Ancak buraya eklenmesi gereken başka bir bilgi de bilgisayar satışlarındaki düşüştür. Geçtiğimiz dönemde bilgisayar satışları hatırı sayılır bir miktarda düşmeye başladı ve bu zaman diliminde tablet satışları arttı. Aslında bu bilgilerden yola çıkarak tabletlerin bilgisayarların yerini almaya başladığı söylersek eğer yanlış söylemiş olmayız.

yorum yaz

Make sure you enter the (*) required information where indicated. HTML code is not allowed.

HomeTEKNOLOJİAkıllı Telefon Pazarı 308 Milyon Dağıtıma Ulaştı

En Çok Okunanlar

Video Haber